Bavoryně.cz
Business picture

SDH Bavoyně

Zpráva o činnosti sboru dobrovolných hasičů v Bavoryni, za rok 2007

Během měsíce ledna a února prováděli někteří členové kácení stromů v korytě Červeného potoka. Vykácení stromů má zamezit možnému zablokování koryta při povodních a následnému rozlití vody. O tomto opatření rozhodlo povodí Vltavy a náš sbor se nabídl, že tuto práci provede. Z prodeje vytěženého dřeva vydělal sbor bez mála 40000 kč. Byla to částka nižší, než jsme původně očekávali, protože v lednu se přes území České republiky přehnala vichřice Kyryl, která způsobila značné polomy a cena dřeva rapidně klesla. I přes to nám tyto peníze velice pomohly a během roku za ně byl pořízen omezovač otáček k požární stříkačce (zamezuje přetočení motoru při závodech), sportovní káď, závodní přilby, sportovní sací koš, savice se sportovním šroubením a benzinová elektrocentrála 400/230V. Po ukončení prací se stromy, byl proveden velký úklid hasičárny a z našeho vozidla, bývalé polní dílny, byly odstraněny všechny nepotřebné věci a vůz byl upraven pro potřeby hasičů. Měsíc únor byl pro nás významný především tím, že nám obecní úřad koupil prvních 14 kusů pracovních stejnokrojů. V dubnu bylo založeno závodní družstvo žen, a když dovolilo počasí, trénovalo se. Poslední den téhož měsíce, pořádal sbor pálení čarodějnic na místním hřišti, jak tomu bývá zvykem každý rok.

12. května jsme se zúčastnily ve Zdicích okrskového kola soutěže v požárním sportu. Zatím jen muži, protože ženy si na své první veřejné vystoupení ještě netroufaly. Této soutěži moc nepřálo počasí a v polovině závodu začalo vydatně pršet. My jsme bohužel startovali jako poslední a museli běžet v těch nejhorších podmínkách. Celkově jsme se umístili na 5. místě. V témže měsíci byla ještě vyčištěna požární nádrž, obec koupila dalších 10ks pracovních stejnokrojů a závodní družstva se připravovala na memoriál do Trubína. Soutěž v Trubíně se konala začátkem června, a protože se v ten stejný den konalo v Hořovicích okresní kolo soutěže v požárním sportu, přijelo na memoriál mnoho družstev rovnou z Hořovic. Díky tomu měla soutěž vysokou úroveň. Ve velké konkurenci se muži dokázali umístit na pěkném 6. místě a ženy se umístily na 9. místě. 16. června se pět členů našeho sboru zúčastnilo zájezdu na hasičské slavnosti do Litoměřic, který byl pořádán v rámci zdického okrsku. Zde jsme mohli shlédnout velké množství historické i moderní techniky a zároveň jsme se inspirovali pro přestavbu naší V3S.

23. června jsme se vydali na další závody, tentokrát do obce Železná. Tam se požární útok běhá do kopce. To se vymstilo naším mužům. Dříve jsme při soutěžích mívali problém s dlouhou dobou dostání vody do stříkačky. Proto jsme se při trénincích soustředili především na tuto část a samotný útok jsme nezkoušeli. Při samotných závodech jsme měli vodu ve stříkačce až příliš rychle, a útok měl velké problémy s dotažením plných hadic na dostřik k terčům. Muži tak skončili na 8. místě. Velice příjemně nás překvapily ženy, které z této soutěže dokázaly přivézt pohár za krásné 2. místo. Během letních prázdnin jsme pracovali na naší V3S. Odhlásili jsme ji z výjezdu a začali ji pomalu převlékat do hasičských barev, což se podařilo. Zároveň jsme si udělali chvilku sami na sebe a koncem července jsme vyrazili sjíždět řeku Vltavu. Přálo nám počasí a krátkou dovolenou jsme si pořádně užili.

Koncem srpna jsme se zúčastnili závodů na Lhotce u Berouna. Muži zde předvedli pěkný výkon, ale s trochou smůly skončili na 4. místě. Pro získání poháru za 3. místo nám chybělo 0,4s. Ženy bohužel nedokončily, protože se jim nepodařilo pevně spojit sací vedení a přestože zasáhly oba terče v pěkném čase, byly diskvalifikovány. 8. září vyrazila naše družstva na poslední závody v požárním sportu do Malých Přílep. Běžel se zde útok se čtyřmi terči. Levý proud musel zasáhnout dva terče vleže a pravý proud musel zasáhnout další dva terče skrz překážkové okénko. Z této soutěže přivezli muži i ženy poháry za 3. místa.

13. října se muži zúčastnili branného závodu na zdické střelnici. Jednalo se o běh na dva kilometry, během kterého se musely plnit nejrůznější úkoly. Za jejich nesplnění se přičítal trestný čas. Mezi úkoly patřila střelba ze vzduchovky, hod granátem, určení azimutu, uzlová technika, překonání překážky po vodorovném laně, první pomoc a zmenšený požární útok. Během závodu se bohužel jeden z našich zranil, což celé družstvo zdrželo, protože ho museli dovést k následující disciplíně, odkud byl převezen k lékařskému ošetření. Zbytek závodu jsme proto museli dokončit ve čtyřech. I přes tento nepříjemný problém jsme se dokázali umístit na 4. místě. Ve zbytku roku se prováděla už jen běžná údržba a zazimování techniky.

Zpráva o činnosti jednotky sboru dobrovolných hasičů obce Bavoryně, za rok 2007 Naše zásahová jednotka má 15 členů. Z toho jsou na HZS Beroun vyškoleni 4 strojníci, 4 velitelé družstev a 1 velitel jednotky. V roce 2007 zasahovala jednotka dvakrát, jednou se účastnila námětového cvičení a jednou asistovala u pálení čarodějnic. K prvnímu zásahu jsme byli povoláni 18. ledna. Při požáru lesíku v Bavoryni. Zaměstnanci ČEZ při prořezávce porostu pod vedením vvn nedokonale uhasili oheň, v kterém pálili větve. Vichřice Kyryl, která ve večerních hodinách dorazila na území ČR, rozfoukala oheň do přilehlého lesíka. Naše jednotka zřídila u požární nádrže čerpací stanoviště. Zde pak plnili cisterny, které dovážely hasební vodu na požářiště. Druhý zásah jednotka provedla 27. února. V Bavoryni na autobusové zastávce zastavil kamion, který měl proraženou palivovou nádrž, z které unikalo velké množství nafty. Jednotka zde bránila vniku paliva do kanalizace a následně do Červeného potoka, stavbou provizorních hrází ze zeminy, do příjezdu příslušníků s HZS Beroun, kteří přivezli potřebné množství sorpčních prostředků. Poté byla zahájena likvidace uniklé nafty a úklid vozovky. Námětové cvičení se konalo 1. září ve Hředlích. Bylo zaměřeno na hadicovou dálkovou dopravu vody a spoluprácí všech sborů okrsku Zdice. Pro některé naše strojníky to byla nová zkušenost a cvičení jistě splnilo svůj účel.